Դեկտեմբերի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը համալսարանում ներկա է գտնվել խորհրդի տարեվերջյան նիստին: ԱԺ նախագահին համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը նախ ներկայացրել է 2016 թվականի ընթացքում կատարված աշխատանքները, մանրամասնել իրականացված կրթական ծրագրերը, խոսել դասապատրաստման արդի տեխնոլոգիաների վերաբերյալ: Ռեկտորն իր խոսքում անդրադարձել է նաեւ ուսանողների փորձի փոխանակմանը եւ դասախոսների վերապատրաստմանը: Այնուհետեւ նիստի ընթացքում ներկայացվել է 2017թ-ի բյուջեի նախագիծը: Տեղեկացնենք, որ խորհուրդը կատարված աշխատանքները համարել է բավարար եւ հաջորդիվ քվեարկությամբ հաստատել 2017-ի բյուջեի նախագիծը:
Նիստի ավարտին ԱԺ նախագահը, կարեւորելով համալսարանի դերը սերունդների կրթման եւ դաստիարակման հարցում, եւս մեկ անգամ փաստել է, որ ՀՊՄՀ-ն եղել եւ մնում է ապագա մանկավարժների պատրաստման գլխավոր կրթօջախը:

26 декабря Председатель НС, председатель Совета попечителей Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна (АГПУ) Г.Саакян принял участие в университете в подытоживающем заседании Совета. Ректор АГПУ Р.Мирзаханян обстоятельно представил проделанную в 2016 г. работу, ознакомил с осуществленными образовательными программами, коснулся современных технологий преподавания. Он обратился также к обмену опытом студентов и переподготовки преподавателей. Далее в ходе заседания представлен был проект бюджета на 2017 г. Совет признал удовлетворительной проведенную работу за текущий год и последовавшим голосованием утвердил проект на 2017 г.
В завершение заседания Председатель НС, подчеркнув важную роль университета в обучении и воспитании поколений, вновь констатировал, что АГПУ был и остается главным очагом подготовки будущих педагогов.